• Sztandar

• Dnia 27 listopada 2010 roku odbyła się wyjątkowa uroczystość.
            Społeczność Szkoły Podstawowej nr 22 we Wrocławiu otrzymała sztandar.

Początek obchodów miał miejsce w Kościele p.w. św. Anny na Praczach Odrzańskich, gdzie nastąpiło poświęcenie sztandaru. ks. prałat Zdzisław Syposz, kierujące swe słowa do zebranych, podkreślał rolę sztandaru, wspólnoty, jaką tworzy, czci, jaką należu mu okazywać. O muzyczną oprawę liturgii zadbała schola parafialna.

Kolejna część uroczystości miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 22 we Wrocławiu.

Na wstępie Pani Jolanta Jakóbek przywitała wszystkich zebranych. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście:

Pani Ewa Przegoń - dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta we Wrocławiu,

Pani Janina Jakubowska - starszy wizytator w Dolnośląskim Kuratorium Oświaty,

Pani Teresa Galant - dyrektor Przedszkola nr 62,

Pan Paweł Jaworski - dyrektor Gimnazjum nr 22,

Pani Bożena Pałczyńska prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Przyrodniczego "Natura dla Przyszłości",

przedstawiciele Rady Osiedla oraz Klubu Seniorów

przedstawiciele rodziców i uczniów.

W uroczystości wzięli też udział byli dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 22: Pani Irena Ganc oraz Pani Jadwiga Szymańska oraz emerytowani pracownicy.

W części oficjalnej sztandar został wniosiony przez przedstawiciela rodziców - Pana Andrzeja Chmielowskiego.

Następnie został przekazany Pani Dyrektor Małgorzacie Szafoni - Chorbińskiej przez Panią Ewę Przegoń, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia. Pani Przegoń w ciepłych słowach przywitała wszystkich uczestników uroczystości, a następnie nawiązała do roli sztandaru, który jednoczy społeczność szkoły.

Kolejnym punktem programu było przekazanie sztandaru uczniom. W poczcie sztandarowym znaleźli się: Monika Klepuszewska, Dorota Paździor i Michał Frankowicz, uczniowie kl. VIa.

Pani dyrektor Małgorzata Szafoni - Chorbińska zaprezentowała sztandar oraz jego symbolikę.

Przedstawiciele klas złożyli ślubowanie następującej treści.

My, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 we Wrocławiu, uroczyście ślubujemy:

Okazywać szacunek i życzliwość innym ludziom.

Ś l u b u j e m y !

Systematycznie i wytrwale pracować nad wzbogacaniem swojej wiedzy.

Ś l u b u j e m y !

Wykorzystywać jak najlepiej czas i warunki do nauki.

Ś l u b u j e m y !

Dbać o honor szkoły, godnie ją reprezentować oraz swą pracą i nauką rozsławiać imię szkoły.

Ś l u b u j e m y !

Rozwijać swoje umiejętności, zdolności i zainteresowania, dążąc do wyznaczonego celu.

Ś l u b u j e m y !

Następnie wspólnie odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani dyrektor Małgorzata Szafoni - Chorbińska wyraziła podziękowania fundatorom szkolnego sztandaru, do których należą: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia, Rada Osiedla oraz Rada Rodziców.

Po uroczystości przekazania sztandaru uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez Panią Ewę Bator i Panią Jolantę Jakóbek. Dzieci pięknie zaprezentowały się w pieśniach oraz recytacji.

Szczególne wrażenie na publiczności zrobiły recytacja znanego wiersza Władysława Bełzy pt. "Kto ty jesteś" w wykonaniu Wiktorii Skoniecznej oraz widowni i śpiew piosenki pt. "Niepodległość" w wykonaniu Karoliny Miliszewskiej. Wielkim aplauzem zostali przyjęci uczniowie, którzy zaśpiewali oraz wykonali taniec do pieśni pt. "Przybyli ułani".

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy prezentującej historię szkoły oraz jej pamiątki. Wśród nich znalazły się m. in. plany lekcji sprzed kilkudziesięciu lat, dzienniki szkolne, kroniki oraz zdjęcia.

Rodzice uczniów przygotowali pyszny poczęstunek dla uczestników uroczystości.

Płatem sztandaru jest czerwona tkanina w kształcie kwadratu.

W centrum awersu, czyli strony głównej sztandaru, nawiązującej do symboliki państwowej, znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej - wizerunek orła białego haftowany srebrnym szychem w złotej koronie. Całość została obszyta złotą frędzlą. Ta strona sztandaru podkreśla więź każdego ucznia Szkoły Podstawowej nr 22 z jego Ojczyzną - Polską.

Rewers sztandaru jest koloru białego. W części centralnej wyhaftowano logo szkoły: połączone litery S i P, których przedłużenie stanowią dwa podstawowe uczniowskie przybory: pióro i ołówek. Biała barwa rewersu symbolizuje osobowość ucznia – białą tablicę, na której - w toku edukacji i wychowania - wypisujemy najważniejsze wartości zgodnie z naszym mottem „Szkoła to osobowość”, aby w efekcie podejmowanych działań absolwent naszej szkoły:

sprawnie komunikował się;

szanował rodziców, osoby dorosłe, młodsze,

umiał okazywać miłość, szacunek, tolerancję;

potrafił współdziałać w grupie;

znał swoje prawa i obowiązki;

rozróżniał dobro od zła;

potrafił dokonać samooceny i samokontroli;

rozumiał wagę wyznaczania celów, potrafił je określić i dążyć do ich osiągnięcia;

dbał o sprawność fizyczną i zdrowie;

umiał korzystać z dóbr kultury;

umiał uczyć się i rozwijać zainteresowania;

dbał o środowisko naturalne;

rozumiał i akceptował demokrację w życiu społecznym.

Od góry logo jest otoczone wyhaftowanym złotym szychem napisem: Szkoła Podstawowa nr 22 we Wrocławiu. Całość została wykończona złotą frędzlą.

Głowica sztandaru jest wykonana ze srebrnego metalu i składa się z Godła Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie srebrnej i stanowi zwieńczenie drzewca sztandarowego.

Drzewiec sztandaru wykonano z drewna toczonego jasnego. Drzewiec jest dwudzielny i połączony srebrną, metalową tuleją.

Sztandar szkoły jest dla społeczności szkolnej symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko.