• Świat- tradycyjna ozdoba świąteczna.
            • Świat- tradycyjna ozdoba świąteczna.

            • "Świat" – tradycyjna ozdoba bożonarodzeniowa wykonana z opłatka, charakterystyczna tylko dla polskiej kultury ludowej. Jest to przestrzenna ozdoba w postaci kuli lub bardziej skomplikowanej kompozycji składającej się z elementów (warstw) kulistych. Powstaje z wyciętych z opłatka elementów o różnych kształtach i kolorach, które łączy się używając śliny. Zawieszano je na lnianych niciach lub końskim włosiu, aby poruszały się przy najmniejszym ruchu powietrza. Były także dekoracją podłaźniczek i pierwszych choinek. Nazwa kojarzy się z kulą ziemską i stanowi symbol władzy nowonarodzonego Chrystusa nad światem.

              Uczniowie klas 1e i 1f w świetlicy niebieskiej podjęli próbę wykonania tych tradycyjnych ozdób. Zamiast opłatka wykorzystaliśmy słodki cienki wafel. Zajęcia były wesołe i słodkie.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
            • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

            • 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Nasza szkoła włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF. Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane. Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

              Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także Szkoła Podstawowa nr 22, w której przez cały tydzień odbywały się różne zajęcia poświęcone tematyce praw dziecka, często z wykorzystaniem materiałów UNICEF. Na lekcjach, głównie podczas godzin z wychowawcą, nauczyciele inicjowali dyskusje i pogadanki nt. znajomości praw dziecka, ich przestrzegania i łamania, wykorzystywali karty pracy oraz wyświetlali filmy edukacyjne i prezentacje. W klasach młodszych dzieci otrzymały także kolorowanki oraz samodzielnie ilustrowały przykładowe prawa dziecka. Natomiast podczas zajęć bibliotecznych dzieci dodatkowo brały udział w zabawie z piłką - każde dziecko, które złapało piłkę, mówiło komu i w czym ostatnio pomogło, następnie uczniowie wymieniali osoby, które mogą poprosić o pomoc. Przypomniały sobie też numery alarmowe oraz poznały numery przydatne dzieciom, m.in. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Uczestnicy wysłuchiwali wierszy, w tym "Krzyknij nie!" M. Przewoźniaka, do którego sami krzyczeli "nie!". Pogadanka na temat praw dziecka opierała się o tekst książki "Od radców prawnych bajka ciekawa o obowiązkach dziecka i prawach!". Zachęcano także uczniów do literatury innych książek, w tym "Mam prawo!" G. Kasdepke, "Moje prawa ważna sprawa!" A. Cerwińskiej-Rydel i R. Piątkowskiej oraz "Opowieści o tym, co w życiu ważne" M. Michalaka, które były wyeksponowane na wystawie, a następnie chętnie wypożyczane. Całość dopełniał ogromny plakat wykonany przez wolontariuszy. Swoje plakaty wykonywały również dzieci w świetlicach. Tam także odbywały się ciekawe zajęcia z użyciem kolorowanek i innych materiałów UNICEF. Panie nauczycielki opowiadały o dzieciach, które nie miały dzieciństwa podczas II wojny światowej oraz o dzieciach, które w latach 70 schodziły pomagać w kopalni. Uczniowie mówili, jakie mają prawa, co rozumieją m.in. poprzez prawo do edukacji, a prowadzące uzupełniały ich wypowiedzi o inne przykłady. Kartka z prawami dziecka zawisła w widocznym miejscu w świetlicy.

               

          • Wigilia leśnicka 2023
            • Wigilia leśnicka 2023

            • 17 grudnia (niedziela) na tarasach OPT Zamek odbyła się Wigilia leśnicka. Mieszkańcy Leśnicy zgromadzili się tam, by wspólnie kolędować, dzielić opłatkiem, a także zjeść wilijne potrawy. Obok ciepłego posiłku znalazły się pyszne ciasta, które przygotowali członkowie Partnerstwa dla Leśnicy i okolic. Na odwiedzających Zamek czekały piękne ozdoby świąteczne, wykonane m.in. przez czytelników naszej biblioteki oraz wolontariuszy.

          • Coraz bliżej święta -ozdabianie pierników w bibliotece.
            • Coraz bliżej święta -ozdabianie pierników w bibliotece.

            • Biblioteka szkolna z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zorganizowała w dniu 18.12.2023 akcję dekorowanie pierników dla swoich czytelników. Pierniki ozdabiane były zarówno przez dzieci ze świetlicy limonkowej i poziomkowej, jak i przez innych uczniów naszej szkoły. Ozdobione pierniki niektórzy uczniowie szybko konsumowali, a inni wykorzystali jako ozdoby choinkowe.

              Korzystając z okazji życzmy wszystkim naszym czytelnikom oraz pracownikom szkoły, Zdrowych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w miłej rodzinnej atmosferze, wymarzonych prezentów pod choinką, a w nadchodzącym roku 2024 niech towarzyszy Wam zawsze dobra książka.

          • Konkurs recytatorski
            • Konkurs recytatorski

            • W rocznicę zdobycia nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk we wrocławskich szkołach jest organizowany Dzień Czytania w Szkołach. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 12 grudnia zorganizowała konkurs recytatorski wierszy innej polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Rozpoczęcie deklamacji wierszy poprzedził krótki wstęp, w którym zawarto najważniejsze fakty z życia noblistki. Wiersze recytowały uczniowie i uczennice klasy 7A,7D,8B. W komisji konkursowej wzięli udział nauczyciel j. polskiego Krzysztof Mroczko oraz pracowniczka biblioteki Aleksandra Jaworska. Zwycięzcami konkursu byli

              I Miejsce Błażej Kochan 8B

              II Miejce Zofia Zapotoczna   

              III miejsce Emilia Pieścik

              Konkurs pozwolił nam na przybliżenie postaci polskiej noblistki oraz na zapoznanie się z jej twórczością.

               

          • CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA
            • CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA

            • W naszych świetlicach trwają gorące przygotowania do nadchodzących świąt. Pierwszoklasiści ze świetlic niebieskiej i czerwonej z zaangażowaniem wykonują piękne dekoracje, kartki okolicznościowe, drobne prezenty dla bliskich. W salach wyczarowaliśmy "płonące" kominki, kalendarze adwentowe (codziennie, z wielkimi emocjami, otwieramy kolejne okienko i losujemy upominek), wieńce adwentowe, choinki, girlandy i inne dekoracje. Codziennie, przy naszym kominku, w blasku światełek choinkowych,  świetliczaki słuchają czytanych przez wychowawców opowiadań o tematyce świątecznej. Dobry nastrój zapewniają nam też lecące w tle świąteczne piosenki.

              Życzymy Radosnych Świąt i zapraszamy  do obejrzenia zdjęć w galerii.

              Wychowawcy świetlic

          • Wycieczka klasy 5 C do fabryki Schumacher w Krępicach
            • Wycieczka klasy 5 C do fabryki Schumacher w Krępicach

            • Pod koniec listopada klasa 5 C  uczestniczyła w wycieczce klasowej do fabryki Schumacher w Krępicach. Wizyta rozpoczęła się prezentacją w sali konferencyjnej, gdzie uczniowie poznali historię zakładu oraz techniki wyrobu produktów. Następnie klasa zwiedziła Dział Projektowy, Dział Planowania Produkcji, Dział Produkcji, Dział Jakości oraz Dział Obsługi Klienta.  W międzyczasie uczniowie brali udział w zadaniach grupowych przygotowanych przez organizatorów. Wycieczka zakończyła się słodkim poczęstunkiem oraz krótkim testem zdobytej wiedzy. 

               

              Wychowawca klasy,

              Kinga Zawiasa

          • MIKOŁAJKI 7D W AKADEMII MŁODEGO KUCHARZA
            • MIKOŁAJKI 7D W AKADEMII MŁODEGO KUCHARZA

            • W ramach Mikołajek uczniowie klasy 7d ugotowali w Akademii Młodego Kucharza aromatyczną meksykańską zupę z fantazyjnymi nachosami. Dowiedzieli się też, jakie wartości odżywcze mają poszczególne składniki potrawy. Danie mogą przygotować w domu, bo otrzymali dokładny przepis. 

              Małgorzata Rusiecka 

              Wychowawca 7d

          • Pomoc ptakom w czasie zimy
            • Pomoc ptakom w czasie zimy

            • Gdy tylko zaczęła się zima i spadł pierwszy śnieg, dzieci z klasy 1D postanowiły pomóc ptakom zimującym w okolicy Naszej szkoły. Dzieci z rolek po papierze, smalcu oraz ziaren zrobiły mini karmniczki, aby ptaki miały co jeść gdy biały puch zasypie ziemię. Gdy skończyły swoją pracę rozwiesiły karmniczki na drzewach w okolicy szkoły, już po paru dniach mogły zauważyć, że ptaki z ochotą wydziobują ziarenka 😊

          • Tajemnice cieczy
            • Tajemnice cieczy

            • Mikołajkowo odwiedziliśmy PORT Łukasiewicza ogrody doświadczeń. Uczniowie klasy 3i uczestniczyli w warsztatach łączących kolory podstawowe i pochodne. Używaliśmy szkła labolatoryjnego i zrobiliśmy kolorową pianę, która zwiększała swoją objętość. Bardzo nam się podobały takie doświadczenia i na pewno tam wrócimy.

              Anna Bruzi

          • Jak ważna jest ekologia?
            • Jak ważna jest ekologia?

            • Mieliśmy przyjemność uczestniczenia w zajęciach Ligii Ochrony Przyrody. Jej celem jest ochrona przyrody oraz otaczającego nas środowiska przyrodniczego. Na warsztatach zrozumieliśmy czym jest bioróżnorodność oraz jej znaczenie dla człowieka. 

              Dbajmy o środowisko!

              klasa 3i

              Anna Bruzi

          • Wirtualne laboratorium EMPIRIUSZ
            • Wirtualne laboratorium EMPIRIUSZ

            • W ramach programu Laboratoria przyszłości klasa 3i uczestniczyła w zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu wirtualne laboratorium EMPIRIUSZ. Dzięki technologii VR przenieśliśmy się w świat chemicznych eksperymentów, które w warunkach sali lekcyjnej byłyby niemożliwe . Jesteśmy pod wrażeniem rozwoju technologii.

              klasa3i

              Anna Bruzi

          • Warsztaty z kaligrafii tolkienowskiej
            • Warsztaty z kaligrafii tolkienowskiej

            • Klasa 6c miała okazję wziąć udział w warsztatach z kaligrafii tolkienowskiej.  Uczniowie oprócz ćwiczenia pisma, wysłuchali także krótkiej, bardzo ciekawej historii życia profesora Tolkiena. Każdy z uczestników otrzymał również elfickie imię. Zwieńczeniem warsztatów było zalakowanie woskiem i pieczęcią kopert z niespodzianką, które uczniowie otrzymali od prowadzącej Pani Barbary Michalskiej . Dzieci zapisały swoje imiona w języku Hobbitów i już się zastanawiają czy mogliby w ten sposób tworzyć ściągi. 😁 To był naprawdę przyjemnie spędzony czas.

          • I  TY  MOŻESZ  ZOSTAĆ  ŚWIĘTYM  MIKOŁAJEM
            • I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

            • Mikołaj wraz z Małymi Wolontariuszami z klasy 2 b, przy wsparciu MPK Wrocław, uczestniczyli w Mikołajkowej akcji zorganizowanej na osiedlu Stabłowice. Czerwony autobus zastąpił sanie Mikołaja i wraz z dziećmi z mikołajkowego orszaku rozwoził prezenty. To były wyjątkowe chwile nie tylko dla dzieci odwiedzanych przez orszak , ale również dla pomocników Mikołaja!

            • Lody od Mikołaja

            • Dzięki uprzejmości Rady Rodziców 6 grudnia cała społeczność szkolna została zaproszona na pyszne lody. Bardzo dziękujemy .

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 20, Szkoła Podstawowa Nr 22
      • tel.: 71 798 68 45
      • ul. Karpnicka 2 54-061 Wrocław Poland
      • Tomasz Grzybowski - Inspektor Ochrony Danych e-mail: inspektor@coreconsulting.pl tel. +48 501 083 482 Zastępca Inspektora Ochrony Danych: Kamila Maciejewska tel. +48 535 889 710 e-mail: k.maciejewska@coreconsulting.pl Adres korespondencyjny: ul. Wyłom 16, 61-671 Poznań
      • /ZSP20Wroclaw/SkrytkaESP https://epuap.gov.pl/wps/portal
    • Logowanie