• E- TWINNING

          • Etwinning w naszej szkole – Szkoła Podstawowa nr 5 w Łukowie

             

             

            Projekty eTwinning w naszej szkole!

             

            W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła rozpoczęła przygodę z projektami eTwinning.

             

            Co to jest eTwinning?

            eTwinning to społeczność szkół w Europie.

            eTwinning oferuje platformę współpracy dla pracowników szkół (nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy itp.) z jednego z krajów europejskich, które komunikują się, współpracują, realizują projekty, dzielą się i - mówiąc krótko - czują się i są częścią najbardziej ekscytującej społeczności edukacyjnej w Europie. eTwinning jest współfinansowany przez Erasmus+, Europejski program dla Edukacji, Szkoleń, Młodzieży i Sportu.

            ● Napisaliśmy i zrealizowaliśmy projekt krajowy pt. „Guess the cuisine” we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 50 z Wrocławia. Uczniowie wykazali się umiejętnościami kulinarnymi  i językowymi, przygotowując potrawy europejskie i prezentując ich wykonanie w języku angielskim.

            ● Zrealizowaliśmy projekt międzynarodowy pt. „Somewhere over the rainbow” we współpracy ze szkołami z Turcji, Włoch i Hiszpanii. Uczniowie realizowali zagadnienia związane z wiosną i świetnie się przy tym bawili. Za pomocą strony Voki.com tworzyli swoje awatary i przedstawiali się innym szkołom. Uczniowie poznali również aplikację Quiver i nagrali piosenkę. Wszystkie działania były prowadzone w języku angielskim, co wpłynęło na zwiększenie motywacji do nauki języka.

            ● Realizujemy projekt międzynarodowy pt. „Cultivating green recipes” we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Turcji, Portugalii, Słowacji i Francji. Uczniowie nagrali filmik o szkole, filmiki, w których przedstawili siebie i swoje zainteresowania oraz filmiki dotyczące jedzenia. Ponadto uczniowie zrobili doświadczenie z rzeżuchą, nauczyli się słowackiej piosenki o jedzeniu i zaśpiewali ją oraz z pomocą rodziców niektórzy uczniowie zrobili słowackie danie - placki ziemniaczane i nagrali filmiki prezentujące wykonanie ich. I to wszystko w języku angielskim! W tym projekcie uczniowie są bardzo aktywni. Z pomocą nauczycieli języka angielskiego napisali przepis na sałatkę jarzynową, który znajdzie się w finałowej księdze przepisów opartych na zdrowym i zrównoważonym jedzeniu. Nasze utalentowane uczennice uszyły również maskotki projektu! W maju wymieniliśmy się między szkołami paczkami ze słodkimi produktami regionalnymi. Uczniowie mieli szansę zasmakować smakołyków z krajów partnerskich. Projekt jest bardzo ciekawy i wymaga od uczniów dużego zaangażowania.

                  

              

            LINK DO EBOOKA

            Projekty eTwinning zrealizowane w roku szkolnym 2022/2023

             

            W obecnym roku szkolnym zrealizowany został międzynarodowy projekt pt.:”RRRRecycling” we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Turcji, Francji oraz Słowacji. Klasa 5a wraz z wychowawczynią p.Dagmarą Terzis-Deja przez cały rok szkolny realizowała projekt z dużym zaangażowaniem.

            W projekcie uczniowie:

            • Nagrali filmiki na przywitanie, o sobie i o szkole.
            • Przygotowali plakaty dotyczące właściwej segregacji odpadów - pomogła im w tym realizacja projektu ekologicznego prowadzonego przez CHEMEKO oraz wizyta w PSZOK.
            • Nagrali filmik podsumowujący segregowanie śmieci w krajach partnerskich oraz w Polsce.
            • Uszyli maskotkę projektu ze skrawków różnych materiałów.
            • Zaprojektowali logo projektu w Canvie.
            • Wzięli udział w szkolnych odchodach Światowego Dnia Recyklingu.
            • Nauczyli się i zaśpiewali słowacką piosenkę „Bez plastu”.
            • Przygotowali ekologiczne stroje i przedstawili je na pokazie mody.
            • Zrobili kartki noworoczne dla swoich zagranicznych partnerów (wszyscy uczniowie w projekcie otrzymali kartki od swoich przydzielonych partnerów).
            • Utworzyli książkę online ze sloganami dot. recyklingu.
            • Zrobili 5 egzemplarzy ekologicznej gry planszowej dot. recyklingu. Nasi partnerzy projektowi otrzymali gry w prezencie.
            • Zrobili ciekawe rzeczy z odpadów otrzymanych od naszych partnerów.
            • Przeprowadzili ewaluację projektu oraz promowali projekt wśród społeczności lokalnej na Festynie Rodzinnym.

            Uczniowie tworzyli wszystkie prace, filmiki oraz komunikowali się w języku angielskim. Efekty ich pracy oraz zaangażowanie były widoczne na każdym kroku i doceniane zarówno przez pracowników szkoły, rodziców uczniów, a także przez nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich.

            Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie wzbogacili angielskie słownictwo, przełamali bariery językowe, zdobyli dużą wiedzę nt. recyklingu i ochrony środowiska, poznali nowe kultury i zwyczaje oraz nawiązali nowe znajomości. Wszystkie podjęte działania zmotywowały uczniów do nauki języka angielskiego.

             

            Link do Slogan Book:

            https://read.bookcreator.com/1xDBegLMKUYs5QUAlcadDVf3K5F2/pNphuh08SS-ItOlcGYnvkQ

            Link do Padletu, w którym można zobaczyć więcej zdjęć z projektu:

            https://padlet.com/ProjektyeTwinning_SP22_Wroclaw/projekty-etwinning-miv1jvv9uaz1vt4z

             

             

             

             

            Projekty eTwinning - Obrazek 1

            Projekty eTwinning - Obrazek 2

            Projekty eTwinning - Obrazek 3

            Projekty eTwinning - Obrazek 4

            Projekty eTwinning - Obrazek 5

            Projekty eTwinning - Obrazek 6

             

            eTwinning  rok szkolny 2023/2024

            Projekt eTwinning "My city, my region, my country"

             

            Od września bieżącego roku szkolnego klasy 6a i 6c, wspólnie z uczniami  z Grecji, Turcji i Rumunii, biorą udział w międzynarodowym programie współpracy eTwinning, realizując projekt „My city, my region, my country”. Wszystkie aktywności w tym projekcie są realizowane w języku angielskim.

             

            Uczniowie wymieniają się informacjami na temat swoich krajów, wysyłając listy, pocztówki,  emaile, przygotowując filmy i materiały online. Projekt ma swoje własne logo, zaprojektowane przez jednego z uczniów.

             

            We wrześniu uczniowie przedstawili się kolegom i koleżankom z krajów partnerskich,  przygotowując krótkie filmy, w których opowiedzieli o sobie i swoich zainteresowaniach. Nagrania partnerów obejrzeli, korzystając z platformy Padlet, gdzie wszystkie filmy zostały zgromadzone na wspólnej tablicy.

             

            W kolejnych tygodniach każda z grup uczestniczących w projekcie wirtualnie oprowadziła pozostałych uczestników po swojej szkole. Dzięki temu uczniowie mieli okazję zobaczyć i usłyszeć, w jakich warunkach uczą się dzieci w innych krajach.

             

            Po przedstawieniu najbliższej okolicy, nadszedł czas na wycieczkę po mieście – każda z grup uczniowskich zmontowała film na temat swojego rodzinnego miasta: powstały filmy o Wrocławiu, Ploiesti, Silifke i Atenach. Dzięki platformie TwinSpace wszyscy uczniowie mieli możliwość odbycia wirtualnego spaceru po miastach partnerskich. Uczniowie poznali w ten sposób wiele ciekawych miejsc, a swoją nowo nabytą wiedzę mogli później sprawdzić, rozwiązując quizy przygotowane przez każdą z grup.

             

            Kolejnym krokiem na drodze do zaprezentowania swojego kraju było przygotowanie internetowych książek o regionach: powstały publikacje na temat Dolnego Śląska, Kifissii, Muntenii, Mersin. To zadanie uczniowie wykonali w parach i mniejszych grupach.

             

            W grudniu uczestnicy projektu wymienili się listami i świątecznymi kartkami – w przedświątecznym prezencie każdy z uczniów dostał w kopercie list, napisany przez kolegę z Grecji, Turcji lub Rumunii. Klasy 6a i 6c wysłały też do szkół partnerskich wykonane własnoręcznie pocztówki z Wrocławia i bożonarodzeniowe kartki.

             

            Przed wakacjami czeka na uczniów jeszcze kilka wyzwań – przygotowanie prezentacji lub filmu o swoim kraju, oprowadzenie po jego stolicy i pokazanie wybranej legendy w postaci krótkiego przedstawienia. Produktami końcowymi projektu będą duże mapy Europy z zaznaczonymi na nich krajami partnerskimi, gry karciane sprawdzające wiedzę o tych krajach i wspomniane przedstawienie.

             

            W taki ciekawy i angażujący sposób uczniowie uczą się współpracy, poznają świat, doskonalą umiejętność posługiwania się językiem angielskim i nawiązują relacje z rówieśnikami z innych krajów europejskich.

             

             eTwinning- projekt „An artistic friendship’

            W roku szkolnym 2023/2024 klasy 4b i 4e biorą udział w międzynarodowym projekcie Etwinning. Klasy realizują projekt „An artistic friendship’ razem z uczniami z Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji, Rumunii oraz Słowacji. Celem projektu jest zapoznanie się uczniów z różnych krajów poprzez pracę nad różnymi zadaniami artystycznymi.

            Uczniowie współpracują z uczniami z innych krajów korzystając z narzędzi online a także fizycznie wymieniają się pracami za pomocą poczty. W tym projekcie uczniowie mają możliwość szlifowania swoich umiejętności językowych, ponieważ projekt odbywa się w języku angielskim. Oprócz tego, projekt oferuje uczniom możliwość poszerzenia wiedzy o sztuce, poznania artystów z całej Europy oraz tworzenia prac plastycznych przy użyciu różnych technik.

            Do tej pory uczniowie wykonali indywidualne prezentacje wideo, na których musieli się przedstawić oraz powiedzieć w języku angielskim o swoich zainteresowaniach. Dodatkowo klasa 4e nagrała filmik pokazujący naszą szkołę.

            Uczniowie mieli za zadanie zaprojektować logo projektu używając wybranej przez siebie metody plastycznej, pracowali nad znajomością flag oraz graficznie musieli przedstawić wygląd swojej sytuacji, tworząc do niej zdania typu prawda/fałsz w języku angielskim. Miała również miejsce wymiana kartek świątecznych z uczniami z innych krajów. Zadania te zostały  zaprezentowane również w ramach zadań na platformie wordwall, które mogą wykonywać wszyscy uczniowie krajów biorących udział w projekcie.

            Przed nami jeszcze kilka wyzwań, m. in. wykonanie z uczniami z innych krajów zbiorowej pracy przedstawiającej postać (każdy kraj będzie odpowiedzialny za narysowanie jednej części ciała),  wizyta w muzeum oraz stworzenie opisu potwora, którego mają narysować uczniowie z innego kraju.

            Na zakończenie projektu uczniowie wykonają zbiorową wystawę artystyczną w każdej uczestniczącej w projekcie szkole.

    • Kontakty

      • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 20, Szkoła Podstawowa Nr 22
      • tel.: 71 798 68 45
      • ul. Karpnicka 2 54-061 Wrocław Poland
      • Tomasz Grzybowski - Inspektor Ochrony Danych e-mail: inspektor@coreconsulting.pl tel. +48 501 083 482 Zastępca Inspektora Ochrony Danych: Kamila Maciejewska tel. +48 535 889 710 e-mail: k.maciejewska@coreconsulting.pl Adres korespondencyjny: ul. Wyłom 16, 61-671 Poznań
      • /ZSP20Wroclaw/SkrytkaESP https://epuap.gov.pl/wps/portal
    • Logowanie