• „Człowiek jest wielki nie przez to,
             co ma, nie przez to, kim jest,
            lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych.

Wolontariusz – osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.

Szkolne Koło Wolontariatu jest inicjatywą skierowaną do uczniów klas IV - VI, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 22
            ROK SZKOLNY 2019/2020

Cechy wolontariusza:
            · dużo optymizmu i chęci do działania
            · motywacja do niesienia pomocy potrzebującym,
            · umiejętność gospodarowania czasu,
            · odwaga, empatia i otwartość,
            · odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność,
            · kultura osobista

Każdy członek Wolontariatu ma prawo do:

• jasno określonego zakresu obowiązków,
            • prośby o pomoc,
            • wnoszenia nowych pomysłów,
            • ciągłego rozwijania swoich umiejętności,
            • ochrony przed ryzykiem związanym z powierzonych mu zadaniami,
            • wpływu na podejmowane przez koordynatora decyzje.

Każdy członek Wolontariatu ma obowiązek:

• być osobą odpowiedzialną, wrażliwą i otwartą,
            • sumiennie i rzetelnie wypełniać swoje zadania,
            • działać w zespole i pełnić powierzone sobie funkcje,
            • być lojalnym i uczciwym wobec organizatorów i organizacji, dla której

pracuje, zachować dyskrecję w prywatnych sprawach osób, którym pomaga, szanować ich własność i dobre imię.

• przestrzegać zasad kultury osobistej,
            • brać czynny udział w różnego rodzaju spotkaniach, szkoleniach, które mają na celu rozwijanie wolontariuszy,
            • rzetelnie prowadzić swój dzienniczek wolontariusza i dokonywać systematycznych wpisów rejestrujących własną działalność,
            • systematycznie uczestniczyć w obowiązkowych spotkaniach organizacyjnych (co miesiąc oraz w spotkaniach doraźnych), a obecność potwierdzać podpisem na liście obecności.

Nagradzanie wolontariuszy

1. Wolontariusz systematycznie pracujący i rzetelnie wypełniający swoje obowiązki może

uzyskać następujące nagrody:

* ustna pochwała Opiekuna Szkolnego Wolontariatu,

* pisemna pochwała do dziennika,

* uzyskanie zaświadczenia o pracy w Szkolnym Wolontariacie po spełnieniu warunków

określonych w punkcie 2.

2. Zaświadczenie o systematycznej pracy w Szkolnym Wolontariacie uzyskuje uczeń, który

rzetelnie i systematycznie wypełnia swoje obowiązki określone w Regulaminie udokumentowane w dzienniczku Wolontariusza. Aktywna i systematyczna działalność w musi obejmować przynajmniej dwa lata.

3. Punkty rekrutacyjne są przyznawane zgonie z & 7 Rozporządzenia MEN z dn. 16.05.2017

(DzU z 2017, poz. 610).

***

Wolontariat klas 8 podjął działania mające na celu wsparcie środowiska  naszej szkoły. Wyjście na sprzątanie zapomnianych grobów na cmentarzu przy parafii na Praczach, dało możliwość włączenia się w projekt świetlicy środowiskowej Tęcza. Praca odbywała się popołudniami, a efektem było stworzenie prac plastycznych dotyczących praw dziecka. Projekt „Przyjazny kolega” dał efekty w postaci serdecznych relacji najmłodszych z najstarszymi dziećmi naszej szkoły, co wpływa na poczucie odpowiedzialności z jednej a bezpieczeństwa w szkole z drugiej strony. Bardzo zaangażowali się młodzi ludzie w organizację Mikołaja. Wykorzystując podpowiedzi nauczycieli co do działań z zeszłego roku, przygotowali zabawy i konkursy, sami przygotowali przebrania i materiały.

Braliśmy tez udział w akcji „Nasza Paka” organizowanym przez Caritas Polska.

Zaczęliśmy też zbieranie pampersów w ramach akcji „NI bądź sknera, kup pampera” ,ale pandemia przerwała zbiórkę.

Uczniowie klas 1-3 w roku szkolnym 2019/2020 byli zaangażowani w wiele akcji wolontariatu.
            Zorganizowaliśmy zbiórkę zniczy na kresy, wzięliśmy udział w akcji ,,Miś na rzecz dzieci chorych onkologicznie, nawiązaliśmy współpracę z fundacją, która opiekuje się potrzebującymi zwierzętami. Przekazaliśmy karmę oraz posłania dla zwierząt. Uczniowie robili własnoręczne ozdoby świąteczne, przekazane na kiermasz dla schroniska. Dzieci wykazywały się dużym zaangażowaniem i pomysłowością w swoich działaniach. Wielkim wsparciem byli również rodzice dzieci. Wszystkie akcje pomyślnie się udały.