• Aktualności

      • WOLONTARIAT-W SŁUŻBIE INNYM

      • „Pamięć jest skarbnicą i strażnikiem wszystkich rzeczy”
                                                                  ~Cyceron
        
                   Przełom października i listopada to w Polsce szczególny czas refleksji i spotkań. Wracają wspomnienia o bliskich, których straciliśmy – czasem szczęśliwe, a czasem naznaczone smutkiem. Pełni zadumy spotykamy się z rodzinami na cmentarzach i wśród złotych i czerwonych jesiennych liści zapalamy światełka na grobach, by dać znać, że nie zapomnieliśmy.
                   Z myślą o tych, którzy już odeszli, pragnąc zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności, a  szczególnie dla ludzi zapomnianych, Wolontariusze starszych klas Szkoły Podstawowej nr 22 w piątek 22 października 2021 roku wzięli udział w akcji porządkowania cmentarza w Praczach Odrzańskich. Po lekcjach pod opieką pani Honoraty Pawłowskiej oraz pani Ewy Ostrowskiej wyruszyli w drogę, by u jej celu spotkać się na cmentarzu z księdzem Marcinem Milianem.
                   Uczniowie i uczennice klas czwartych, szóstych, siódmych i ósmych oczyszczali nagrobki, niekiedy zarośnięte chwastami. Czwartkowy silny wiatr, który spowodował duże zniszczenia we Wrocławiu, poczynił też szkody na cmentarzu. Dzięki ofiarnej pracy Wolontariuszy udało się część tych szkód usunąć.  Na koniec na grobach zostały zapalone znicze, które zebrano podczas odbywającej się w październiku w naszej szkole akcji. Po wysiłku włożonym w pracę w Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży „Tęcza” w Praczach Odrzańskich na Wolontariuszy czekała gorąca herbata i coś słodkiego.
                   Akcja sprzątania cmentarza dała Wolontariuszom możliwość udzielenia pomocy potrzebującym i oddania czci tym, których już nie ma. Uczniowie dali to, co mieli najcenniejszego – swój czas, zaangażowanie i pracę. Może za rok będzie nas jeszcze więcej.

       H. Pawłowska

      • Konkurs na najładniejszą dynię

      • W ramach Turnieju Klas odbył się konkurs na najładniejszą dynię. Zwycięstwo przypadło klasie 5a, drugie miejsce 7d a trzecie miejsce 8c. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim klasom 4-8, które wzięły udział.

       Samorząd Szkolny

     • WOLONTARIAT- Kasztany dla Hospicjum
      • WOLONTARIAT- Kasztany dla Hospicjum

      • Serdecznie dziękuję uczniom, wychowawcom oraz rodzicom, za zaangażowanie się w zbiórkę kasztanów na rzecz „Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci”. W dniu dzisiejszym nasze kasztany zostały dostarczone w miejsce zbiórki, która dołoży cegiełkę dla potrzebujących dzieci.

       Dziękuję za udział
       Patrycja Bęben

     • Dziecko, a emocje
      • Dziecko, a emocje

      • Kochani Rodzice!

       Zdobycie kompetencji emocjonalnej jest kluczowe dla kompetencji społecznych dziecka, czyli jego zdolności do osiągania osobistych celów w interakcjach społecznych przy jednoczesnym podtrzymywaniu pozytywnych relacji z innymi (Rubin, Bukowski i Parker, 1998).

       Droga Mamo, Drogi Tato! Zbiornik mojego "Ja" musi być wypełniony Twoją miłością, Twoim zaangażowaniem, Twoją obecnością. Celem naszej wzajemnej relacji, dziecięco - rodzicielskiej nie jest otrzymanie tego, czego chcemy, ale robienie czegoś dla dobra tego, kogo kochamy.

       Proszę, pamiętaj! Słowa i czyny są ważne! Proszę, pamiętaj! Nasz dobry czas - to nasze całkowite skupienie się na sobie nawzajem.

       Rodzaj naszych osobowości możemy określić mianem "morza martwego" lub "szemrzącego strumienia".

       "Morze martwe" stale przyjmuje różne doświadczenia, emocje, myśli. Występują wielkie rezerwuary do przechowywania informacji, bez odczucia potrzeby mówienia. "Szemrzący strumień" charakteryzuje się tym, iż cokolwiek wchłoną oczy lub uszy, później wypowiedzą to usta, a między jedną a drugą fazą rzadko mija więcej, niż 60 sek.

       Spójrz Mamo, spójrz Tato.

       Nasza osobowość - Twoja i moja ma na nas wpływ, ale nie determinuje w pełni naszych zachowań. Stąd "morze martwe" może nauczyć się mówienia a "szemrzący strumień" - słuchania.

      • Wycieczka do Alpakowego Sadu

      • 20.10.2021 roku klasy 2D oraz 2F pojechały na wycieczkę do Alpakowego Sadu w Zaborze Wielkim. Wycieczka okazała się bardzo udana, uczniowie byli bardzo zadowoleni. Pani Przewodniczka Beata opowiadała dzieciom o Alpakach, ich zwyczajach oraz każde dziecko mogło dotknąć wełny alpaki, spróbować ją wyczesać oraz zapoznać się z kołowrotkiem, następnie dzieci mogły karmić oraz głaskać zwierzęta, alpaki Benek oraz Niko okazały się bardzo miękkimi i miłymi Alpakami. Atrakcjom nie było końca, wszyscy uczniowie pod czujnym okiem Pani Beaty oraz nauczycielek własnoręcznie robiły chleb według starej receptury. W czasie gdy chlebki się piekły w tradycyjnym piecu chlebowym dzieci mogły poobcować z przyrodą chodząc po sadzie oraz odwiedzając indyki oraz kurki. Po zwiedzaniu sadu, dzieci miały lekcję historii, Pani pokazała dzieciom przyrządy których używano kiedyś na wsi, po lekcji historii dzieci mogły upiec kiełbaskę na patyku nad ogniskiem. To był na prawdę udany dzień dla klas 2D oraz 2F.  

      • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny z okazji 100 urodzin Tadeusza Różewicza

      • W konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 77 im. T. Różewicza drugie miejsce zajęła praca Uli Oleksy uczennicy klasy 7D.

       Pierwszą nagrodę zdobyła absolwentka naszej szkoły Kasia Skulimowska.Uczennice odebrały nagrody podczas uroczystej gali 12 października.Serdecznie gratulujemy pięknych i pomysłowych prac oraz wygranych.

      • Program stypendialny dla uczniów

      •                                                                                               Sięgnij po marzenia z Moim Stypendium!

       „Stypendia? A to nie jest przypadkiem tylko dla uczniów szkół podstawowych?” – jako Fundacja Dobra Sieć, prowadząca największy w Polsce program stypendialny MojeStypendium.pl, często słyszymy to pytanie. A więc odpowiadamy:

       Nie, zdecydowanie nie! Programy stypendialne fundują prestiżowe studia, umożliwiają rozwój kompetencji społecznych, dają szansę na realizację projektu artystycznego. Innymi słowy, ułatwiają spełniać marzenia. Owszem, są skierowane do uczniów, ale także studentów, absolwentów, profesjonalistów, osób działających społecznie.

       Na portalu MojeStypendium.pl znajdują się aktualne oferty stypendiów, konkursów i staży, po które może sięgnąć każdy, kto myśli o swoim rozwoju. Portal jest także miejscem publikacji rzetelnych artykułów o tematyce stypendialnej oraz edukacyjnej. I co najważniejsze, korzystanie z portalu jest całkowicie bezpłatne i dostępne dla każdego.

       W Polsce i na świecie działa wiele organizacji tworzących różnorodne programy stypendialne: od organizacji pozarządowych oferujących wsparcie dla ambitnych maturzystów z małych miejscowości, poprzez samorządowe programy dla artystów, po uniwersyteckie stypendia dla zagranicznych studentów. Pomagają więc w skali mikro i makro, otaczając opieką pojedyncze osoby lub całe społeczności. Bezpłatna, dostępna dla wszystkich baza stypendiów (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), konkursów oraz staży na portalu MojeStypendium.pl pomaga znaleźć oferty odpowiadające zainteresowaniom i sytuacji życiowej danej osoby.

      • CHARYTATYWNY "DZIEŃ PIŻAMY"

      • Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażownaie w Ogólnopolską Akcję Charytatywną "Dzień Piżamy"!

       Zchęcamy do zapoznania się z przebiegiem akcji w zakładce "Świetlica" :) 

      • Dzień Edukacji Narodowej

      • Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich uczniów złożył życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 

        

       Róże na dole, a na górze fiołki

       Wszystkiego dobrego życzą Aniołki !

      • Projekt UEFA Playmakers

      • Zapraszamy serdecznie do udziału w bezpłatnych zajęciach sportowych „UEFA Playmakers” przeznaczonych dla dziewczynek w wieku od 5 do 8 roku życia. Zajęcia te są organizowane we współpracy z firmą Disney oraz Polskim Związkiem Piłki Nożnej, które wprowadza dziewczynki do gry w piłkę nożną poprzez zabawę oraz opowiadanie historii. Celem naszym jest rozwijanie podstawowych umiejętności ruchowych, stworzenie dziewczynkom okazji do poznania piłki nożnej jak i rozwijanie różnych wartości takich jak szacunek, praca zespołowa czy rozwiązywanie problemów. Zajęcia są całkowicie DARMOWE i składają się z 10 sesji treningowych (raz w tygodniu). Tematem przewodnim jest bajka Disneya „Kraina Lodu 2”. Naszą misją jest sprawić, by więcej dziewczynek zakochało się w piłce nożnej. Chcemy pomóc im dbać o zdrowie i budować ich pewność siebie, nawiązywać przyjaźnie i zdobywać ważne umiejętności życiowe.Pierwsze zajęcia odbędą się w piątek 22.10.2021 na sali gimnastycznej od godziny 16:30 do 17:30. Liczba miejsc ograniczona do 30 osób. Wszelkie informacje oraz zapisy są u Trenerki Ewy Kaźmierczak tel. 666725134

      • Konkurs na jesienny stroik

      • Konkurs na jesienny stroik

       skierowany do uczniów klas I-VIII


       Szanowni Uczniowie, Drodzy Rodzice,

       ogłaszamy konkurs na stroik jesienny!

       Wiemy, że lubicie spędzać jesienne popołudnia na spacerach po lesie, zbieraniu grzybów i podziwianiu przyrody. Zachęcamy Was więc do połączenia przyjemnego z pożytecznym i wzięcia udziału w konkursie na stroik jesienny :) Wykorzystajcie dary jesieni i piękną pogodę!

       Forma pracy dowolna,

       termin do 15.10.2021 r.       Wszystkie prace zostaną przekazane na licytację podczas aukcji charytatywnej organizowanej w dniu 19.10.2021 r.

       przez

       Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Brzegu Dolnym.

       Pozyskane pieniądze pomogą Kasi,

       która walczy z guzem mózgu.
       Prace przynosimy do sali A013,

       wszelkie pytania prosimy kierować do

       p.Aleksandry Jaworskiej,

       wychowawczyni klasy III F.      • Jarmark Jadwiżański

      • 3 października w Leśnicy odbył się Jarmark Jadwiżański, zorganizowany przez Centrum Kultury Zamek. My również wzięliśmy w nim udział, w ramach Partnerstwa dla Leśnicy i okolic. Przy naszym stoisku można było poczuć się jak średniowieczny skryba, czyli osoba, która odręcznie przepisywała księgi. Poza przepisywaniem fragmentu Żywotów św. Wojciecha, rysowaliśmy i ozdabialiśmy litery (inicjały). Celem naszych działań było ukazanie, jak w ówczesnych czasach powstawały książki - jak żmudny był to proces i jaką dokładnością musiał wykazać się skryba. Jest to szczególnie istotne teraz, gdy komputery pomagają nam w codziennym życiu.Stoisko współdzieliliśmy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który przygotował przypinki oraz ze Środowiskowym domem Samopomocy W Naszym domu, z którym można było wykonać techniką linorytu własne zakładki do książki,

      • Odwoływanie obiadów

      • Przypominamy o obowiązku odwoływania obiadów, w przypadku, gdy dziecko danego dnia nie będzie korzystało ze stołówki (np. dziecko jedzie na wycieczkę i nie wraca na obiad). Obiady prosimy odwoływać w systemie iPrzedszkole.

       W dniu 15.10.2021 r. zajęcia w szkole będą odbywały się w trybie opiekuńczym, w związku z czym prosimy rodziców dzieci, niekorzystających z opieki świetlicowej, również o odwoływanie obiadów.

      • Dzień Chłopaka

      • 30 września świętowaliśmny Dzień Chłopaka, a w każdym dorosłym też coś z niego zostało!

       Samorząd przygotował dla wszystkich miłych panów pracujących w naszej szkole małe prezenty. Klasy przygotowywały również  niespodzianki większe czy mniejsze, każda miała wywołać uśmiech.

     • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
      • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

      • Szanowni Państwo.
       Drodzy Rodzice.

       „Wykształcenie, podobnie do ubrania, winno być starannie dopasowane do osoby.
       Zbyt małe uwiera, zbyt obszerne śmieszy”.

       Andrzej Niwinny Dobrowolski
        

       Współczesna rzeczywistość nakłada na jednostkę szereg wyzwań, zmagań i dostosowań.

       Dziecko od chwili pojawienia się na świecie poddawane jest presji otoczenia, aby kreowana przez nie osobowość przyczyniała się do ogólnego dobra społecznego.

       Pamiętajmy, iż to od nas, dorosłych, zależy czy młody człowiek będzie wzrastał w wartościach, które pozwolą mu na budowanie poczucia własnej wartości, przy jednoczesnym zaspokojeniu potrzeb zdobywania wiedzy i umiejętności.

       Wobec powyższego placówki takie jak ogólnodostępna, powszechna szkoła, organizują pomoc psychologiczno- pedagogiczną, której zadaniem jest obserwacja, ocena sytuacji problematycznej, kierownictwo instytucjonalne, określenie form pracy, co w efekcie ma doprowadzić do stabilizacji i harmonijnego rozwoju dziecka.

       Czym jest wspomniana pomoc psychologiczno-pedagogiczna?

       Jest procesem współpracy pomiędzy rodzicem dziecka-dzieckiem-specjalistą szkolnym.

       Kim jest specjalista szkolny i jakie ma on kompetencje?

       Specjalistą szkolnym jest m. in.:
       - pedagog szkolny,
       - psycholog szkolny,
       - logopeda.

       Kompetencje i uprawnienia specjalistów szkolnych określa  art. 9 ust. 1 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karty Nauczyciela, Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. 

       Jaka forma pomocy psychologiczno- pedagogicznej jest zasadna i na podstawie jakich warunków?

       Formy opieki psychologiczno-pedagogicznej dla dziecka udziela Dyrektor szkoły, na wniosek rodzica, który zobowiązany jest do przedłożenia opinii psychologiczno- pedagogicznej, bądź orzeczenia, wydanych przez rejonową Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną we Wrocławiu.

       W uzasadnionych, szczególnych przypadkach pomoc psychologiczno-pedagogiczna może zostać udzielona dziecku, na podstawie współpracy rodzica ze specjalistami szkolnymi.

       We wszystkich przypadkach podstawą udzielenia adekwatnych metod współpracy są wyżej wymienione dokumenty oraz pisemny wniosek rodzica.

       Jakie formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej oferuje szkoła?

       Formami pomocy psychologiczno- pedagogicznej są:

       • zajęcia rozwijające uzdolnienia,
       • zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się,
       • zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,
       • zajęć specjalistyczne tj.: korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, rozwijające kompetencje emocjonalno - społeczne oraz inne zajęcia o charakterze terapeutycznym;
       • zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu – w przypadku uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych;
       • zindywidualizowana ścieżka kształcenia.

       Każde dziecko jest indywidualną jednostką, przejawiającą różnego rodzaju aspekty funkcjonowania społecznego.

       Rodzic, w istocie swoich funkcji opiekuńczo- wychowawczych, we współpracy z wychowawcą klasy i specjalistami szkolnymi ma za zadanie zapewnić młodemu człowiekowi wszelkiego rodzaju możliwości, które pozwolą na jego poznanie, dostrzeżenie mocnych i słabych stron. Wielostronne współdziałanie ma za zadanie holistyczne zrozumienie sukcesów i porażek dziecka, co w efekcie pokazuje obszar wspólnego wypracowania  metod działania.

       mgr Anna Olender

       Pedagog szkolny ZSP Nr 20

     • Kilka słów od Pedagoga
      • Kilka słów od Pedagoga

      • Drodzy Uczniowie!

       Pożegnaliśmy czas wakacyjnych przygód. Wspólnie przywitaliśmy rok szkolny 2021/2022. Z ogromną radością będę Wam towarzyszyła w każdym tygodniu zajęć lekcyjnych. Pokładam nadzieję, że będą to dni sukcesów, uśmiechu i wspólnego pokonywania trudności.

       Jestem Waszym pedagogiem szkolnym. Jako nauczyciel będę drogowskazem norm i zasad społecznych. Opiekując się Wami wysłucham, pocieszę, doradzę. W roli wychowawcy będę konsekwentna i wymagająca. Zapukajcie do moich drzwi, kiedy zapragniecie podzielić się ze mną swoją radością lub ukoić łzy smutku.

        

       Szanowni Rodzice!

       Nasz dorosły świat jest ścieżką wyzwań i odpowiedzialności – za siebie, za nasze Dzieci. Każdego dnia podejmujemy decyzje, które mają bezpośredni wpływ na życie całej naszej rodziny. W naszych dłoniach spoczywa los młodego człowieka, który bacznie obserwuje otaczający go świat.

       Jestem Państwa pedagogiem szkolnym. Wysłucham historii, którą mi opowiecie. Wskażę możliwości rozwiązania problemu. Wspólnie z Państwem będę oczekiwała pomyślnego zakończenia trudności. Zapukajcie do moich drzwi, kiedy pojawi się nieoczekiwana przeszkoda. W wyniku wzajemnej współpracy będziemy oczekiwali na pomyślne zakończenie.

        

       Wasz pedagog szkolny

       mgr Anna Olender