• SŁOWNIKI

• Słownikiem nazywamy zbiór wyrazów ułożonych i opracowanych według pewnej zasady, najczęściej alfabetycznie. Hasła są na ogół objaśnione pod względem znaczeniowym i ilustrowane przykładami użycia.

Rodzaje słowników

„Słownik języka polskiego”– podaje znaczenie wyrazu, jego pisownię,
            pochodzenie i informuje o poprawności gramatycznej. Zawiera odmian
            ę słowa (formę fleksyjną), etymologię (pochodzenie wyrazu) i przykłady użycia słowa dla każdego ze znaczeń.

„Słownik ortograficzny”– jest zbiorem słów (haseł) bez opisu znaczeń, jego zadaniem jest przekazania informacji o poprawnym zapisie znaków językowych, czyli o ortografii. Zawiera podręcznikowo ujęte zasady pisowni i interpunkcji, wzbogacone o wyjaśnienia motywów i intencji tego czy innego przepisu. Zilustrowane są one licznymi przykładami.

„Słownik wyrazów obcych”– wyjaśnia znaczenie i pochodzenie wyrazów i zwrotów obcojęzycznych; obejmuje słownictwo pochodzenia obcego, używanego we współczesnym języku, w tym też popularniejsze sformułowania specjalistyczne, a także ważne kulturowo archaizmy (pochodzenia obcego) czy wyrazy z zasobu starszego pokolenia. Hasła są zdefiniowane, opatrzone objaśnieniami etymologicznymi i wskazówkami co do wymowy. Poza wyrazami znajdują się też częściej spotykane obcojęzyczne powiedzenia, sentencje, przysłowia.

„Słownik poprawnej polszczyzny”– informuje, jak należy dany wyraz wymawiać, odmieniać, poprawnie stosować w wyrażeniach i zwrotach.

„Słownik wyrazów bliskoznacznych” (synonimów) - zawiera hasła grupujące wyrazy bliskoznaczne, o takich samych lub podobnych znaczeniach. Słownik zawiera grupy wyrazów bliskoznacznych, zapoczątkowane pierwszym wyrazem grup (w tym przykłady użycia omawianych wyrazów bliskoznacznych), a także indeks wszystkich wyrazów, które występują w słowniku. Pomaga on wszelkim ludziom piszącym, którzy pragną uniknąć powtarzania się wyrazów w tekście, znaleźć właściwsze określenie, najodpowiedniejszy zwrotukazuje bogactwo języka, pomaga w wyszukiwaniu najtrafniejszych wyrazów, zastępowaniu jednych wyrazów innymi. Jest niezbędny przy pisaniu i poprawie wypracowań.

„Słownik frazeologiczny”- zawiera związki wyrazowe, zwroty i wyrażenia występujące najczęściej w języku polskim. Uwrażliwia na piękno języka, kształci styl.