7 marca 2024 r. w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się konferencja pt. Po co właściwie czytać książki? – Åsa Lind o czytaniu. Wydarzenie to skierowane było przede wszystkim do nauczycieli i bibliotekarzy, jednak wśród uczestników znalazła się też grupa dzieci z 2 wrocławskich szkół, których prace plastyczne można było podziwiać na prezentacji multimedialnej oraz na parterze budynku DCF.
Podczas swojego wykładu, autorka opowiedziała o życiu w Szwecji, podzieliła się swoją fascynującą historią oraz zgromadzonymi danymi i anegdotami dotyczącymi czytelnictwa i roli książek w naszym życiu.
Jednym z kluczowych tematów były badania nad czytelnictwem, które pokazały, że dzieci, którym rodzice czytali książki, znały nawet 50 tys. słów, w przeciwieństwie do dzieci, które nie miały kontaktu z książkami – te znały ok 15 tys. słów. Jednak literatura nie tylko pomaga w poszerzaniu słownictwa, ale może również uczynić nas lepszymi ludźmi.
Åsa Lind przytoczyła również anegdoty dotyczące różnorodności językowej i roli książek w zachowaniu języka ojczystego. Wspomniała o dzieciach z polskimi korzeniami, którym kupowano książki w ich rodzinnym języku, oraz o dziewczynce ze wschodniej Turcji, dla której szkoła była miejscem, gdzie nie mogła używać swojego ojczystego języka – kurdyjskiego.
Ważną kwestią, którą poruszyła, była rola języka w myśleniu, mówieniu oraz poznawaniu i rozumieniu świata. Podkreśliła przykład szkoły w Sztokholmie, gdzie dzieci mówią nawet w 30 różnych językach. Co roku zapraszani są tam Nobliści, którzy spotykają się z uczniami i dyskutują na temat literatury. Mówiła również o roli poezji w edukacji dzieci w środowisku wielokulturowym.
Następnie Åsa Lind odpowiedziała na pytania zaproszonych dzieci, m.in. o jej ulubione książki, proces pisania oraz pomysł na Piaskowego Wilka. Swoje pytania mieli też dorośli uczestnicy – pytali m.in. o tłumaczenia książek autorki na inne języki (przetłumaczono je na wiele języków, w tym koreański, a na angielski nie!), tłumaczenia polskiej literatury w Szwecji oraz o zdanie Lind na temat współczesnych technologii i ich wpływu na życie codzienne, szczególnie młodych osób. Okazało się, że w szwedzkich szkołach zaczyna odchodzić się od „ekranów” na rzecz książki tradycyjnej. Zauważono, że zastępowanie książek tabletami nie jest dobrym pomysłem. Potwierdziła to również pani zadająca pytanie, która pracuje w jednej z bibliotek szkolnych we Wrocławiu – odkąd w szkole nie obowiązuje zakaz korzystania z telefonów, uczniowie są bardziej pobudzeni, nerwowi, rzadko z sobą rozmawiają, a przede wszystkim przestali uczęszczać do biblioteki i czytać!
Na zakończenie rozmowy autorka opowiedziała o swoich książkach, które trafiły także do naszej biblioteki – Chusta babci oraz Ekspedycja Elliki Tomson.
Spotkanie z Asą Lind (oraz tłumaczką jej książek!) było nie tylko inspirujące, ale również ukazało znaczenie czytelnictwa i wielokulturowości w naszej edukacji oraz wzbogaciło naszą wiedzę na temat roli książek w społeczeństwie.