LUTY 2023
#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci Modele cząsteczek
W ramach modułowych pracowni z chemii klasy 8 wykorzystały zestawy do budowy modeli cząsteczek . Najpierw uczniowie zapoznali się zawartością zestawów i oznaczeniem poszczególnych atomów. Wykonując zadania proponowali wzory strukturalne węglowodorów nasyconych. Dzięki przestrzennemu zaprezentowaniu wzoru cząsteczek można lepiej wyobrazić sobie jak atomy łączą się ze sobą w rzeczywistości tworząc różne molekuły.
Wykorzystanie wyposażenia
Laboratoriów Przyszłości na fizyce
OPORNIK SUWAKOWY. Użyta została specjalna walizka z gotowymi zasilaczami prądu stałego. Uczniowie zbudowali układ złożony z 2 żarówek podłączonych ze sobą równolegle, źródła prądu, wyłącznika i opornika suwakowego. Za pomocą opornika suwakowego zwiększali opór układu co powodowało zmniejszanie jasności żarówek aż do całkowitego zgaśnięcia.
ELEKTROSKOP. Uczniowie oglądają elektroskop oraz ebonitowa pałeczkę i szklaną rurkę służąca do elektryzowaniu elektroskopu. Następnie samodzielnie wykonują działający elektroskop z przedmiotów codziennego użytku: słoika drutu i 2 kawałków foli aluminiowej. Następnie elektryzują zrobiony przez siebie elektroskop przez potarty o włosy balon
ZESTAW DO WYZNACZANIA OBJĘTOŚCI, GĘSTOŚCI I CIĘŻARU CIAŁA. Uczniowie w grupach wyznaczają objętość kulek wykonanych z metali o różnej gęstości. Nalewają wody do menzurki z podziałką i wrzucają do niej kulkę. Odczytują różnice objętości. Następnie wyznaczają masę kulki dzięki miniaturowej wadze i obliczają gęstość kulki i jej ciężar.
Zapraszamy do Galerii Laboratoriów Przyszłości!