#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Od września uczniowie naszej szkoły mają możliwość korzystania ze sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości, którego celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Tak oto przedstawiają się efekty działań.
Samochód odrzutowy
Klasa 5e pod czujnym okiem pani Jolanty Waszkiewicz zmierzyła się z zadaniem wykonania modelu samochodu odrzutowego, zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Brzmi ekscytująco – prawda? I taki też był pierwszy eksperyment z wykorzystaniem energii wody. Na zdjęciach można zobaczyć kolejne etapy pracy uczniów, którzy z wielkim zapałem , zgodnie z instrukcją, złożyli model auta miotającego wodę, a naukowo mówiąc auta odrzutowego. Napęd został uzyskany dzięki wtłoczeniu wody wraz z powietrzem do pojemnika umieszczonego na aucie – efekt możecie zobaczyć na filmie nr 1. Próby podejmowane z użyciem różnych ilości wody pozwoliły uczniom na sprawdzenie, jaki to ma wpływ na długość przebytej przez auto drogi. Na filmie nr 2 możecie zobaczyć, jak się skończyło wtłoczenie do pojemnika zbyt dużej ilości wody, a za małej ilości powietrza:) Wykonywane próby uruchomienia modelu zaciekawiły również uczniów z młodszych klas, którzy z uwagą śledzili poczynania starszych kolegów. Poniżej filmy z działań.
Film nr 1
https://www.youtube.com/watch?v=3x1y4YEjSqU
Film nr2
https://www.youtube.com/watch?v=RWknRPqCC9Y
Mikroskopowanie w praktyce
W ramach lekcji biologii u pani Małgorzaty Słońskiej, uczniowie klas 5 nauczyli się techniki mikroskopowania i wykorzystali zdobytą wiedzę w praktyce. Wykorzystano mikroskopy zakupione w projekcie Laboratoria Przyszłości.
Zaprzaszamy do Galerii Laboratoriów Przyszłości!