• MARZEC 2023

          • #LaboratoriaPrzyszłości  #LaboratoriaPrzyszlosci

             

            Empiriusz  w pracowni chemicznej

            Kontynuujemy pracę z wykorzystaniem Empiriusza. Chemia organiczna stwarza kolejne możliwości przeprowadzania wirtualnych doświadczeń. Najpierw uczniowie przeglądali, jakie doświadczenia proponuje zainstalowany program w zakresie chemii związków węgla. Wybrane osoby zamieniały się, przekazując sobie gogle i kontrolery. Badając właściwości etynu uczniowie sprawdzili czym charakteryzują się węglowodory.

             

            Wykorzystanie wyposażenia

            Laboratoriów Przyszłości na fizyce

             

            ZESTAW LEMON CLOCK. Zestaw składa się z zegarka elektronicznego i 4 elektrod: 2 cynkowych i 2 miedzianych. Gdy elektrody umieścimy w 2 cytrusach w odpowiedni sposób tak że dwie róże elektrody znajdują się w jednym owocu zaczyna płynąć prąd i zegar elektroniczny uruchamia się. Powstaje w ten sposób źródło prądu działające na takiej samej zasadzie jak baterie, gdyż cytrusy zawierają kwas pochodzenia organicznego. Następuje zamiana energii chemicznej na elektryczną.

            ZESTAW DO ZAMIANY ENERGII. 1. Miniaturowe ogniwo fotowoltaiczne generuje prąd. Wartość napięcia wygenerowanego przez ogniwo jest mierzona za pomocą miernika wielofunkcyjnego. Następuje zamiana energii promieniowania w energię elektryczną. 2. Uczeń dmucha w wiatraczek, który generuje prąd, a inny uczeń mierzy wartość napięcia wygenerowanego prądu za pomocą miernika wielofunkcyjnego. Następuje zamiana energii mechanicznej czyli wiatru na energię elektryczną.

            BADANIE ELEKTROMAGNESÓW. Podłączono specjalną walizkę do montownia układów elektrycznych. Walizka jest podłączona do prądu z sieci elektrycznych, posiada transformatory które przekształcają prąd zmienny z sieci w prąd stały o napięciu mieszczącym się w zakresie 0-12 V. Uczniowie podłączyli do prądu stałego o napięciu 3 V trzy rożne zwodnice. Pierwsza posiada 22 zwoje, druga 200 zwoi, a trzecia 600 zwoi. Za pomocą igły kompasu uczniowie badali, która z nich wytwarza najsilniejsze pole magnetyczne.

            Zapraszamy do Galerii Laboratoriów Przyszłości!

    • Kontakty

      • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 20, Szkoła Podstawowa Nr 22
      • tel.: 71 798 68 45
      • ul. Karpnicka 2 54-061 Wrocław Poland
      • Tomasz Grzybowski - Inspektor Ochrony Danych e-mail: inspektor@coreconsulting.pl tel. +48 501 083 482 Zastępca Inspektora Ochrony Danych: Kamila Maciejewska tel. +48 535 889 710 e-mail: k.maciejewska@coreconsulting.pl Adres korespondencyjny: ul. Wyłom 16, 61-671 Poznań
      • /ZSP20Wroclaw/SkrytkaESP https://epuap.gov.pl/wps/portal
    • Logowanie